Grekisk sallad med fetaost - så får du den krispig

En fräsch grekisk sallad med fänkål, granatäpple och fetaost.

Skriven av

Ester Håkansson

Publicerad

2026 čakč 22

Innehållsförteckning

När grillmaten känns tung eller tallriken behöver något friskt är en grekisk sallad ett av mina säkraste kort. Här får du ett praktiskt recept med rätt proportioner, tips för krispiga grönsaker och en genomgång av hur salladen fungerar som tillbehör till kött, fisk, bröd och vegetariska rätter.

Fräsch sallad med få ingredienser och tydlig smak

  • 4 portioner som tillbehör kräver ungefär 20 minuter.
  • Tomat, gurka, rödlök, fetaost och oliver utgör grunden.
  • Kalamataoliver och oregano ger mer karaktär än milda standardoliver.
  • Ingen salladssås behövs eftersom olivolja, syra och grönsakernas saft räcker.
  • Servera direkt för bäst krispighet och balans.

En härlig grekisk sallad med tärnad tomat, gurka, rödlök, svarta oliver och smulad fetaost, kryddad med örter.

Det här bygger den klassiska smaken

Det fina med den här salladen är att varje råvara syns och smakar. Jag använder helst mogna tomater, fast gurka, tunt skivad rödlök, fetaost i saltlake och oliver med tydlig sälta. I den mer traditionella varianten används normalt inte isbergssallad eller annan bladgrönska, även om sådana versioner är vanliga i Sverige.

Grön paprika och kapris förekommer ofta och kan ge extra beska och crunch. Jag ser dem som bra tillägg, men inte som krav. När råvarorna är goda blir resultatet faktiskt bättre av att hålla listan kort.

Ingrediens Mängd för 4 personer Praktiskt råd
Tomater 500-600 g Välj mogna tomater med fast fruktkött
Gurka 1 stor Skär i grova halvmånar eller bitar
Rödlök 1/2-1 styck Skiva tunt så att löken inte tar över
Fetaost 150-200 g Använd gärna fetaost gjord på fårmjölk
Kalamataoliver 80-100 g Urkärnade är enklare vid bufféservering
Olivolja 4 msk Välj en fruktig extra jungfruolivolja
Rödvinsvinäger eller citron 1 msk Ta mindre syra om tomaterna redan är syrliga
Torkad oregano 1-2 tsk Smula den mellan fingrarna före användning

Så gör jag salladen utan att den blir vattnig

Jag börjar med att skära tomaterna i stora bitar och gurkan något mindre. Små tärningar ser prydliga ut, men släpper snabbt vätska och gör att salladen tappar sin spänst. Lägg grönsakerna i en vid skål där de kan blandas utan att krossas.

  1. Skär tomater, gurka och rödlök och lägg dem i skålen.
  2. Tillsätt oliverna och strö över oregano.
  3. Vispa ihop olivolja med vinäger eller citron.
  4. Häll dressingen över grönsakerna och vänd försiktigt runt.
  5. Lägg fetaosten ovanpå i en hel bit eller i stora grova smulor.

Jag saltar försiktigt och smakar först efter att fetaosten och oliverna har kommit i. De står redan för mycket sälta, och det är lätt att gå från balanserat till överdrivet salt på bara några nypor. Låt gärna salladen stå 5-10 minuter, men inte mycket längre före servering.

Ett enkelt kökstekniskt knep är att ta fram grönsakerna 20-30 minuter före måltiden. Kylskåpskalla tomater smakar ofta plattare, medan rumstempererade råvaror ger mer arom och bättre kontrast mot den salta osten.

Dressingen ska binda ihop, inte dränka

En bra dressing ska få tomatens sötma, olivernas sälta och fetaostens syra att hänga ihop. Min grund är tre delar olivolja till en del syra, till exempel 3 matskedar olja och 1 matsked rödvinsvinäger. För en mjukare smak kan en del av vinägern bytas mot citronjuice.

Vitlök är valfritt. Jag använder högst en liten riven klyfta när salladen ska serveras till grillat, men hoppar över den om fetaosten och oliverna redan har mycket smak. Honung, senap och balsamvinäger kan fungera i andra sallader, men här riskerar de att göra smaken sötare och tyngre än den behöver vara.

Läs också: Schnitzel med sås - 5 recept som lyfter din måltid

Så justerar du smaken

  • Blir salladen för fet, tillsätt några droppar citron eller vinäger.
  • Blir den för syrlig, lägg till lite mer tomat eller olivolja.
  • Blir den platt, behövs ofta oregano eller en liten nypa salt.
  • Blir den för salt, blanda i mer gurka och tomat i stället för att späda med vatten.

Jag tycker att det är bättre att dressa sparsamt och ställa fram extra olivolja vid bordet. På så sätt behåller grönsakerna sin textur och varje person kan anpassa mängden efter resten av maten.

Som tillbehör passar den till mer än grillat

Den friska syran gör salladen särskilt bra till rätter med stekyta eller mycket fett. Till grillat lamm, kyckling och fläsk skär den igenom sälta och rökighet, medan gurkan ger en välkommen svalka. Till grillad fisk blir resultatet lättare och mer medelhavsinspirerat.

Huvudrätt Vad salladen tillför
Grillat kött Syra och krispighet som balanserar fetare smaker
Ugnsbakad eller grillad fisk Fräschör utan en tung sås
Rostad potatis Sälta, saftighet och örtig kontrast
Grillad halloumi Tomat och syra som mjukar upp den salta osten
Pita eller lantbröd En enkel vegetarisk måltid där dressingen kan sugas upp

Som tillbehör räknar jag med 150-200 gram per person, beroende på hur många andra rätter som står på bordet. Med bröd och en extra proteinkälla kan samma mängd bli en lätt lunch. Kikärter eller kokta bönor gör den mer mättande, men då rör vi oss från klassiskt till modern vardagsvariant.

Vanliga misstag som gör stor skillnad

Det vanligaste felet är att använda bleka tomater och försöka rädda dem med mycket dressing. Det fungerar sällan. Jag väljer hellre färre, smakrika tomater och kompletterar med gurka än fyller skålen med råvaror som mest bidrar med vatten.

  • För tunt skurna grönsaker blir snabbt slappa.
  • För mycket lök tar över både fetaost och oregano.
  • Fetaost i små tärningar blandas sönder och fördelar sältan ojämnt.
  • Dressingen för tidigt gör framför allt gurka och tomat mjuka.
  • Bladgrönsaker i stor mängd späder ut den tydliga smaken.

Jag undviker också att skölja oliverna om de inte är extremt salta. Låt dem hellre rinna av ordentligt. Om rödlöken känns för skarp kan den ligga i kallt vatten i 5 minuter, men torka den noggrant efteråt så att dressingen inte späds.

Små anpassningar utan att tappa balansen

På vintern använder jag gärna körsbärstomater eftersom de ofta håller smaken bättre än stora tomater. På sommaren är stora, solmogna tomater överlägsna. Skillnaden märks mer än valet mellan olika sorters vinäger.

För en mildare version kan en del av rödlöken bytas mot salladslök. Vill du göra salladen vegansk fungerar ett växtbaserat alternativ, men välj då en sort med tydlig sälta och syra eftersom vanlig tofu annars blir för neutral. Jag skulle däremot inte blanda in avokado, pasta och majs i samma skål om målet är en ren och klassisk smakbild.

Förvara rester i kylskåp och ät dem helst inom ett dygn. Tomaterna blir mjukare efter förvaring, så om du planerar i förväg bör du hålla dressing och grönsaker åtskilda och lägga på fetaosten precis före servering.

När enkelheten får stå i centrum

Den bästa versionen kräver varken avancerad teknik eller lång inköpslista. Lägg krutet på mogna tomater, en bra olivolja, fetaost i saltlake och lagom mängd oregano, så får du ett tillbehör som känns genomtänkt utan att konkurrera med huvudrätten.

Min tumregel är enkel: grovt skurna grönsaker, sparsamt med dressing och servering direkt. Då får salladen både saftighet, sälta och krispighet, vilket är precis den kontrast ett bra tillbehör ska ge.

Vanliga frågor

Du behöver 500-600 gram tomater, en stor gurka, en halv till en rödlök, 150-200 gram fetaost och 80-100 gram kalamataoliver. Blanda med 4 matskedar olivolja, 1 matsked rödvinsvinäger eller citron och 1-2 teskedar oregano.

Skär tomaterna i stora bitar och gurkan i något mindre grova bitar i stället för små tärningar. Dressa salladen sparsamt och låt den stå högst 5-10 minuter före servering. Förvara dressing och grönsaker separat om salladen ska förberedas.

En enkel dressing med tre delar olivolja och en del syra passar bäst, till exempel 3 matskedar olja och 1 matsked rödvinsvinäger. Citronjuice kan ersätta en del av vinägern. Vitlök är valfritt, medan honung, senap och balsamvinäger riskerar att göra smaken för söt och tung.

Salladen passar till grillat lamm, kyckling och fläsk, ugnsbakad eller grillad fisk, rostad potatis, grillad halloumi samt pita eller lantbröd. Räkna med cirka 150-200 gram per person som tillbehör.

Betygsätt artikeln

Betyg: 4.59 Antal röster: 10

Taggar:

grekisk sallad fetaost oliver oregano

Dela inlägget

Ester Håkansson

Ester Håkansson

Jag heter Ester Håkansson och har över 14 års erfarenhet inom matlagning, restaurangkultur och köksteknik. Min resa in i denna värld började tidigt, när jag som barn stod bredvid min mormor i köket och lärde mig hemligheterna bakom hennes älskade recept. Denna fascination för matlagning har vuxit till en djup passion för att förstå och dela med mig av kunskap om olika kökstekniker och restaurangtrender. Jag skriver om allt från grundläggande matlagningstekniker till de senaste trenderna inom restaurangbranschen. Jag strävar alltid efter att göra informationen både användbar och lättförståelig, vilket jag uppnår genom att noggrant kontrollera källor och förenkla komplexa ämnen. Mitt mål är att hjälpa läsare att navigera i den spännande världen av mat och restauranger, och jag ser fram emot att dela med mig av mina insikter och erfarenheter här på storgatan18.se.

Skriv en kommentar